مراقبت از پوست

مراقبت از پوست به رژيم غذايى مناسب، آب زياد، هواى تازه، ورزش، خواب خوب و دوربودن از ناراحتى هاى عصبى نياز دارد. پوست را بايد از محيط اطراف مانند آفتاب، باد وسرما به وسيله كرم محافظت كرد.

كاهش و افزايش وزن و استفاده از چربى و مواد قندى فراوان، همچنين نوشيدن مواد محرك مانند، قهوه و چاى پررنگ و سيگار كشيدن هم براى پوست مضر است.

روش صحيح شست و شوى پوست صورت:

حداقل دوبار در روز صورت خود را بشویید پس از پنج دقيقه با پاشيدن آب گرم، كف صابون را به خوبى از پوست پاك كنيد و سپس صورت خود را با آب سرد شست و شو دهيد. توجه داشته باشيد، پس از شستشو با آب گرم تمام منافذ پوست باز شدهاست. پس آب سرد باعث انقباض عضلات آن و بسته شدن روزنه هاى باز پوست مىشود. اكنون صورت خود را با حوله خشك كنيد، ولى اين عمل را مانند حركات كاغذ خشككن به كار ببريد، چون ماليدن حوله روى پوست باعث تحريك آن مىشود.

خوب بخوابيد:

حداقل بايد هشت ساعت در شب بخوابيد. اگر در بين روز پس از ناهار خواب كوتاهى داشته باشيد، باعث شادابى و درخشش پوست شما مىگردد.

از تنش عصبى بپرهيزيد:

پوست در مقابل اضطراب و نارحتيها واكنش نشان مىدهد و عصبانيت باعث انقباس عروق و نرسيدن خون و اكسيژن به سلولهاى پوست مىگردد كه باعث پيرى زودرس و چروك پوست مىشود.

از نور شديد آفتاب پرهيز كنيد:

خيلى از افراد دوست دارند برنزه شوند. ممكن است پوست برنزه براى مدتى جذاب به نظر برسد، ولى اشعه آفتاب بيشتر از هر عامل ديگرى پوست شما را پير مى كند.

ورزش كنيد:

ورزش كردن به متابوليسم بدن كمك مى كند تا گردش خون پوست سريع شود و سبب رساندن اكسيژن و غذاى كافى به سلولهاى پوست گردد. يكى از بهترين ورزشها قدم زدن در هواى پاك است ولى شنا، تنيس و حتى نرمشهاى روزانه هم در شادابى پوست مؤثرند.

غذاى تازه و مقوى بخوريد:

در روز سه وعده غذاى كامل لازم است. اگر سعى داريد وزن خود را كم كنيد، خوردن گوشت و مواد پروتئينى را قطع نكنيد؛ فقط مقدار غذايتان را تقليل دهيد. صبحانه بايد شامل آب ميوه، تخم مرغ، پنير، غلات، نان برشته و شير باشد. براى ناهار از گوشت مرغ بدون پوست و چربى، غلات كامل و ميوه و سبزى مثل كرفس و هويج استفاده كنيد. براى شام نيز يك قطعه گوشت ماهى يا يك عدد تخم مرغ، ماست، نخود سبز يا لوبيا سبز و سالاد كاهو و ميوه تازه مصرف كنيد ولى از خوردن سيب زمينى سرخ كرد، شكلات و شيرينى و نوشابه پرهيز كنيد.

مراقبت روزانه:

از شوینده های مناسب نوع پوستتان استفاده کنید و بعد از کرم مرطوب کننده استفاده کنید اگر از منزل خارج می شوید یا در معرض نور لامپهای مهتابی هستید حتما از ضدآفتاب باspf 30 استفاده کنید و توجه داشته باشید که هر ۲ساعت باید آن را تجدید کنید .آخرین کاری که طی روز باید انجام دهید شب‌ها آرایش خود را پاک کنید و در مورد آقایون هم شستشوی صورت حتما انجام شود

لوازم آرایش می‌تواند با چربی پوست و آلودگی‌های موجود در هوا ترکیب شده و لایه‌ای از کثیفی را شکل ‌دهد که سبب به‌وجود آمدن جوش شوند مواد آرایشی می‌توانند رادیکال‌های آزاد معلق در هوا را روی پوست شما به دام انداخته و آسیب‌های پوستی را به‌وجود آورند. شما یک روز طولانی را با آرایش روی پوست‌تان گذرانده‌اید و حالا که موقع استراحت شماست، فقط چند قدم کوتاه بردارید و خود را به دست‌شویی برسانید. به محض این‌که به خانه رسیدید صورت خود را بشویید و از شر آلودگی‌های سطح پوست خود رها شوید. «اگر شب‌ها خیلی خسته هستید و حوصله شستن آرایش خود را ندارید، با یک دستمال آغشته به شیرپاک‌کن به آرامی پوست خود را پاک کنید و به ته مانده آن روی پوست‌تان نیز توجه نکنید زیرا این در واقع به‌عنوان مرطوب‌کننده عمل می‌کند.»

پس از ورزش دوش بگیرید!

اجازه ندهید به‌دلیل این‌که ورزش و تمرینات جدیدی را کشف کرده‌اید، پوست‌تان خراب شود. ؛ بسیاری از افراد برای انجام حرکات نرمشی و ورزش‌های کششی به سالن‌های ورزشی و باشگاه‌هایی می‌روند که اغلب آن‌ها محلی برای دوش گرفتن ندارند. در نتیجه بیشتر افراد که بلافاصله خود را نمی‌شویند، همگی دچار آکنه و حساسیت‌های پوستی می‌شوند.، اگر نمی‌توانید در باشگاه دوش بگیرید پس از اتمام کلاس.. صورت، پشت و بالاتنه خود را خشک کنید و یک تی‌شرت خشک و تمیز بپوشید. وقتی به خانه رسیدید هم خیلی سریع و بدون معطلی دوش بگیرید.

 با انجام منظم لایه برداری پوستتان را نو کنید! 

«پوست یک نوزاد هر ۱۴ روز یک بار خودبه‌خود دوباره تازه می‌شود اما در ۳۰ سالگی، ۲۸ روز طول می‌کشد تا پوست دوباره نو شود. با توجه به این مدت زمان طولانی، سلول‌های پوست هم خشک می‌شوند و هم درخشندگی خود را از دست می‌دهند. مگر این‌که شما خودتان با روش‌های فیزیکی به وسیله لایه‌برداری فرآیند تازه‌سازی‌ پوست را انجام دهید.»

استفاده از اسکراپ‌های ملایم صورت خیلی مفید است این ماده چسبناک سلول‌های مرده باقی مانده روی پوست شما را در خود حل می‌کند. این کار را باید هر ۲ هفته یک بار انجام دهید. پس از استفاده از لایه‌بردارهای صورت، نگذارید باقی مانده آن هدر برود بهتر است اضافه آن را روی آرنج‌های خود بمالید. همچنین می توانید ماهی یکبار با میکرودرم ابریژن که قبلا توضیح داده شده پوستتان را تمیز ..شفاف و شاداب نگه دارید.