زونا يك بيماري عفوني پوستي ويروسي است و ويروس آن همان ويروس آبله مرغان است بنابراين زونا واگيردار نيست و فعال شدن ويروس آبله مرغان در بدن است كه منجر به ابتلاء افراد به آبله مرغان مي شود.شروع زونا با احساس درد شديد ،گزگز و سوزش در بخش خاصي از صورت يا تنه است و پس از چند روز بصورت دانه هاي آبدار(وزيكول) ظاهر مي شود.درد شديد در قفسه سينه از علامت بثورات زونائي است و اين درد قبل از بروز دانه ها مي تواند با درهاي ناشي از بيماري هاي قلبي اشتباه شود.زونا معمولا فقط يك ناحيه مشخصي از پوست را كه توسط يك شاخه عصب ، عصبدهي مي شود درگير مي كندكه اغلب در قفسه سينه ،تنه و يا صورت است.توصيه مي شود افرادي كه مستعد ابتلاء به آبله مرغان هستند (افرادي كه آبله مرغان نگرفته اند ويا واكسن آن را تزريق نكرده اند) خصوصا زنان باردار و افراد با نقص ايمني از تماس با فرد مبتلا به زونا جلوگيري كنند.

شايان ذكر است براي درمان زونا داروهاي ضد ويروسي نظير آسيكلووير وجود دارد كه در صورت شروع و اوايل بيماري باعث كاهش درد زونا مي شود.بايد بدانيم كه ضايعات پوستي ناشي از زونا مستعد سوار شدن عفونت هاي باكتريال هستند و رعايت بهداشت پوست ، شستن مكرر دست ها، تجويز آنتي بيوتيك در مواردي كه علائم عفونت ثانويه باكتريال مانند تب، چركي شدن ضايعات و .. ديده مي شود تجويز مي گردد.

درمان

هدف‌ اصلی‌ درمان‌ عبارت‌ است‌ از تخفیف‌ خارش‌ و درد تا حد امكان‌، كه‌ برای‌ این‌ كار معمولا از داروهای‌ مالیدنی‌ و خوراكی‌ استفاده‌ می ‌شود. دردی‌ كه‌ پس‌ از پاك‌ شدن‌ تاول ‌ها باقی‌ می ‌ماند را خیلی‌ مشكل‌ می توان‌ درمان‌ كرد و متأسفانه‌ هیچ‌ راه‌ قطعی‌ برای‌ درمان آن وجود ندارد.

* در وان‌ آبی‌ بخوابید كه‌ به‌ آن‌ نشاسته‌ ذرت یا پودر جو دوسر اضافه‌ شده‌ باشد.

* سایر روش‌های‌ كاهش‌ درد نیز مطرح‌ هستند، اما تأثیر هیچ ‌‌كدام‌ به‌ طور قطعی‌ اثبات‌ نشده‌ است‌. این‌ روش‌ها عبارت هستند از: تحریك‌ یا مالش‌ متناوب‌، استفاده‌ از جریان‌ الكتریكی‌ در پوست‌، اسپری‌ سرد و قطع‌ رشته‌ های‌ عصبی‌ یا جراحی‌……

برای بهبودی سریع ‌تر این كارها را انجام دهید.

مسكن مصرف كنید. به‌عنوان مسكن به جای آسپیرین از استامینوفن استفاده كنید به این صورت كه هر ۴ ساعت ۲ عدد قرص استامینوفن را میل كنید. با مصرف ویتامین ‌ها بدن را تقویت كنید.

چنانچه مقدار بالای ویتامین ث و ب كمپلكس مصرف شود، سیستم ایمنی بدن تقویت خواهد شد. مصرف روزانه ۲۰۰۰‌میلی‌ گرم ویتامین ث كفایت می ‌كند. همچنین خوردن روزانه ۲ عدد قرص ویتامین ب كمپلكس یا یك عدد كپسول مولتی ‌ویتامین مینرال كافی است. البته در این موارد حتما باید نظر پزشک معالج تان را جویا شوید.

با تاول ‌ها چه كار باید كرد؟

پس از بروز تاول ‌ها برای تسكین درد بهتر است به نكات زیر توجه كرد:

تاول‌ها را دستكاری نكنید.

چنان چه مقدار زیادی كرم و پماد روی پوست بمالید با تحریك پوست سبب تاخیر در بهبودی خواهید شد بنابراین بهتر است تاول ‌ها را دستكاری نكنید.
محلول کالامین: از محلول كالامین استفاده كنید.
هنگامی كه ایزوپروپیل الكل به میزان ۲۰ درصد و فنل‌ومنتول به میزان یك درصد به لوسیون كالامین اضافه شود محلولی به دست می ‌آید كه در بهبود تاول‌ها بسیار مؤثر است. از این محلول‌ ها تنها طی یك ‌روز به مقداری كه تاول‌ ها خشك شده و روی شان پوسته ببندد، استفاده كنید و دیگر از آن استفاده نكنید.

خمیر آسپیرین با كلروفوم را به كار ببرید.

از پزشك داروساز تقاضا كنید كه این فراورده را برای شما تهیه كند. دكتر داروساز ۲ عدد قرص آسپیرین را پودر كرده و ۲ قاشق غذا‌خوری كلروفوم به آن می ‌افزاید تا به‌ صورت خمیر در آید.حال شما با تكه ‌ای پارچه تمیز، خمیر را به آرامی روی ناحیه مجروح بمالید، خمیر را چندین بار در روز به كار برید. به خاطر داشته باشید كه اگر به آسپیرین حساسیت دارید از این فراورده استفاده نكنید.

كلروفوم بقایای صابون، روغن و سلول ‌های مرده پوست را حل می‌ كند و به این ترتیب آسپیرین می‌ تواند به درون لایه ‌های پوست نفوذ یابد و از انتقال درد توسط پایانه‌های عصبی جلوگیری كند. پس از به كار بردن این خمیر در عرض ۵ دقیقه احساس درد كمتری خواهید داشت. تاثیر این مسكن ساعت‌ ها به‌جای می ‌ماند.

از پوشش مرطوب استفاده كنید.

حوله ‌ای را در آب سرد فرو برده و بعد از آبكشی روی ناحیه صدمه دیده قرار دهید. هر چه آب خنك ‌تر باشد احساس بهتری خواهید داشت. تاثیر این عمل مانند قرار دادن یخ روی پوست سوخته شده است. به این دلیل بهتر است از رسیدن گرما به پوست آسیب ‌دیده نیز جلوگیری كنید.

عفونت روی تاول را با آب اكسیژنه بشویید.

اگر تاول ‌ها عفونی شده‌اند بهتر است روی آن ها را با محلول آب اكسیژنه ۶‌ درصد ضد ‌عفونی كنید یا آن كه از پمادهای آنتی ‌بیوتیك نظیر “جنتامایسین” استفاده كنید.