روند پیری در پوست و درمان آن

اولین نشانه های پیری پوست، چین و چروک های پوستی است که بدنبال افزایش سن و عدم مراقبت کافی از پوست، در نقاط مختلف بدن از جمله صورت نقش می بندند. علل بروز چین و چروک، کاهش كلاژن، الاستين، سیمان بين سلولي و چربي، در لايه هاي پوست است که بدنبال افزایش سن رخ می دهد و قوام، شكل، حجم، صافي و قابليت ارتجاعي پوست را كاهش داده و به شكل گيري چين و چروك و خطوط پوست منتهي شود.

چين و چروك و خطوط پوست به مرور عمیق تر و واضح تر شده و صورت شما را غیر جذاب، غمگین و پژمرده نشان می دهند ولی نگران نباشید چهره زیبا و جذاب شما زیر این علایم پنهان است و کافی است ضمن زدودن چین و چروک فعلی، با مراقبت لازم، از بروز دوباره آنها پیشگیری کنید.

بدین منظور باید بدانید که هر نوع پوستی نیازهایی دارد که بر حسب سن، جنس، تغذیه، آب و هوای محل زندگی و پیشینه مراقبتی فرد، متفاوت است و اگر نیازهای آن شناسایی و بطور مرتب تامین شوند، بهتر می تواند با تاثیرات نیز زندگی مدرن ( از جمله استرس و آلودگی ) سازگار شده و جوانی خود را حفظ کند.

خوشبختانه امروزه همگام با پیشرفت های تکنولوژیکی، روشها و تجهیزات مطمئن و موثر جوانسازی، با حداقل عوارض، که بدون شک خواسته قلبی همه مخاطبین زیبایی است، بطور روز افزون به بازار ارائه می شوند و امکان مراقبت از جوانی تحقق می بخشند. انواع خدمات تخصصی جوانسازی

تزریق بوتاکس:

جهت خطوط اخم، پیشانی و دور چشم توصیه به تزریق بوتاکس می شود با بوتاکس می توان؛ ابروی بیمار را فرم داد، از ایجاد خطوط پیشگیری کرد و خطوطی را، که چندان عمیق نیستند، محو نمود. بوتاکس را می توان هر ۳ تا ۶ ماه تمدید کرد و هر جلسه تزریق آن ۱۰-۱۵ دقیقه بطول می انجامد.

تزریق ژل (پرکننده یا فیلر):

برای رفع خطوط ناحیه میانی و تحتانی صورت، معمولا تزریق ژل توصیه می شود. با تزریق ژل می توان؛ خطوط خنده و دور لب را از بین برد، گونه گذاری نمود وگودی های صورت های لاغر را پر کرد. بطور کلی توصیه می شود در افراد لاغر و حجم دهی کم، از ژل و در حجم دهی بالا از تزریق چربی استفاده شود.ژل های تزریقی باید دارای تاییدیهFDA ( سازمان غذا و داروی آمریکا ) باشند و قبل از تزریق، از نبود عوارضی نظیر؛ سرطان زایی، حساسیت زایی و احتمال جابجایی آن مطمئن شد. ژلهای دائمی معمولا دارای عوارض یاد شده هستند و استفاده از آنها غیر قانونی است.مدت ماندگاری ژل ها، به نوع ژل مصرفی، محل تزریق و سبک زندگی فرد، بستگی دارد. معمولا ماندگاری ژلها در لب کمتر از سایر قسمت ها است و اثر آنها بلافاصله بعد از تزریق قابل مشاهده است.

تزریق چربی (یا لیپوترانسفر):

لیپوترانسفر روشی است که در آن سلول های چربی از نواحی پهلو و شکم بیمار به میزان مورد نیاز برداشته شده و پس از جداسازی سلول های زنده چربی، به عنوان یک فیلر بیولوژیک (ژل طبیعی) مشتق از بدن خود فرد، برای حجم دادن به نواحی گونه، لب، زیر چشم، خط خنده، دستها و غیره تزریق می شود

لیزر فرکشنال:

گاهی با خطوطی

بلفاروپلاستی

مواجهیم که اسکار به جا گذاشته اند یعنی حتی با کشیدن پوست، خطوط بر طرف نمی شود. در این موارد بهتر است ابتدا با لیزرهای فراکشنال لایه برداری کرد و در مرحله بعد از بوتاکس و ژل استفاده نمود. شایان ذکر است لایه برداری با لیزرها، علاوه بر کاهش اسکار و عمق خطوط، قوام پوست را نیز افزایش می دهد، منافذ و لکهای پوستی را کاهش می دهد و در نهایت پوست فرد بهتر و شاداب تر بنظر می رسد.

مزوتراپی

برای پوست هایی، که خطوط چندانی ندارند ولی افتادگی، شلی یا کدورت پوست دارند، می توان از مزوتراپی استفاده کرد. در این روش، کوکتلی از ویتامین ها، املاح و مواد آبرسان در لایه های پوست تزریق می شوند. تعداد جلسات درمان معمولا چهار الی هشت جلسه به فاصله هفت الی ده روز است. برای ماندگاری بیشتر می توان از جلسات درمانی نگهدارنده با فواصل سه الی شش استفاده نمود.

PRP

بیمارانی، که ترجیح می دهند از مواد مصنوعی و غیربیولوژیک برای خطوط و جوانسازی خود استفاده نکنند، توصیه می شود از روش بیولوژیک PRP درمانی استفاده کنند. در این روش پلاسمای غنی از پلاکت خون خود فرد، جهت کاهش خطوط، افزایش قوام و جوانسازی پوست در لایه میانی پوست تزریق می شود. تعداد جلسات درمان معمولا در معاینه اولیه قابل تشخیص است

موارد شدید افتادگی پلک فوقانی و تحتانی، معمولا با جراحی سرپایی بلفاروپلاستی درمان می شود. بلفاروپلاستی یک جراحی ساده و در عین حال ظریفی است که تجربه و مهارت پزشک، نقش حیاتی در کیفیت نتیجه عمل داشته و انجام آن توسط افراد غیرمتخصص و کم تجربه عوارض ناخوشایندی دارد.